ବିପ୍ଲବୀ ସାରଂଗଧରଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଥିଙ୍କର୍ଷ ଫୋରୁମ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

Udaya_Labanya | September 19, 2021 | 43 views |0 | Breaking News

ଢେଙ୍କାନାଳ(ଉଲାପ୍ର)ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରର ବଳଦେବଜୀଉ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ସାରଂଗଧର ଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଥିଙ୍କର୍ଷ ଫୋରୁମ ତରଫରୁ ତାଙ୍କ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ବିପ୍ଲବୀ ସାରଂଗଧର ଦାସ ଅନ୍ଧାରିମୂଲକ ଶୋଷିତ ପ୍ରଜାମାନଙ୍କର ପ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା ତଥା ଗଡ଼ଜାତ ଗାନ୍ଧୀ ରୂପେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ । 1886 ମସିହାରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରର ହରେକୃଷ୍ଣପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସଂଗ୍ରାମୀ ସାରଂଗଧର ଦାସ ଙ୍କୁ ଢେଙ୍କାନାଳବାସୀ ତଥା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଉଚିତ ସଂମାନ ପାଇନଥିବାରୁ ସଂଗଠନ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ସ୍ବର୍ଗତ ବିପ୍ଲବୀ ସାରଂଗଧର ଦାସ ଙ୍କର ବୈପ୍ଳବିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଢେଙ୍କାନାଳ ତଥା ଆଜିର ଯୁବସମାଜ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ବୋଲି ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଭାପତି ମତ ରଖିଥିଲେ । ଆଜିର ଏହି ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ ଉସ୍ଛବରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଥିଙ୍କର୍ଷ ଫୋରୁମ ର ସଭାପତି ସୋମେନ୍ଦୁ ଶତପଥୀ, ଉପସଭାପତି ନିମେଇଚାରଣ ସାହୁ, ଅନ୍ୟ ସଭ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ, ଭୋଜରାଜ ସାହୁ, ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ଦ୍ୱିବେଦୀ, ବିଶ୍ୱଜିତ ବରାଳ ଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

Share this

Related Posts

ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ପାଚିକା ସଂଘ ର୍…

Udaya_Labanya | September 27, 2023 | 2 views |0

ଫୁଲବାଣୀ - (ସୁନୀଲ ପଟ୍ଟନାୟକ)ସରକାର ପାଚିକା ଓ ସହାୟିକା ମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ୍ ସମୟରେ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପ୍ରତାରଣା କରୁଥିବା ରୁ ପାଚିକା ସଂଘ ପକ୍ଷ୍ୟରୁ ଫୁଲବାଣୀ ଠାରେ ବିଭିନ୍ନ୍ ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ରାଲି…

କନକ କୁମାର ମାଝୀ ନୂତନ ଟାଉନ୍ ଥାନା…

Udaya_Labanya | September 27, 2023 | 6 views | 0

ଫୁଲବାଣୀ (ସୁନୀଲ ପଟ୍ଟନାୟକ)କନକ କୁମାର ମାଝୀ ଫୁଲବାଣୀ ଟାଉନ୍ ଥାନା ର୍ ନୂତନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି l ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ୍ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ନୂତନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ମାଝୀ ଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ୍ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା lଗୃହ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories