ମହାବଳ ବାଘ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ

admin | April 6, 2020 | 75 views |0 | Exclusive

(ବ୍ୟୁରୋ): ମଣିଷଙ୍କ ପରେ ଜଙ୍ଗଲ ଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଡେଇଁଛି କରୋନା ଭୂତାଣୁ । ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଥିବା ବ୍ରୋନ୍‌କ୍ସ ଚିଡ଼ିଆଖାନାରେ ଏକ ମହାବଳ ବାଘ ଏହି ମହାମାରୀ ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ​‌ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବାଘର ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ପରେ ତାହା କରୋନା ପଜିଟିଭ ଆସିଛି। ଫଳରେ ଚିଡ଼ିଆଖାନାର ଅନ୍ୟ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଏହା ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଯାଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହି ବାଘଟି ଏକ ମାଈ ବାଘ ଏବଂ ମାଲୟାଲନ ପ୍ରଜାତିର । ବାଘଟିର ବୟସ ୪ ବର୍ଷ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ବାଘ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୪ଟି ବାଘ ଏବଂ ସିଂହଙ୍କଠାରେ ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବା ପରେ ଚିଡିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେମାନଙ୍କର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲେ । ସେଥିରୁ ଗୋଟିଏ ବାଘ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି ବୋଲି ଆମେରିକାର କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଏକ ଚିଡ଼ିଆଖାନାରେ ଜନ୍ତୁ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ଭଳି ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବିଶ୍ବରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶରେ ଏପରି ଘଟଣା ଏଯାଏ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ ।

Share this
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Related Posts

ବଡମ୍ବା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଛଅ ଦଫା ଦାବି…

Udaya_Labanya | October 5, 2020 | 125 views | 0

. ବଡମ୍ବା(ଉଲାପ୍ର) ବଡମ୍ବା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଚିନ୍ମୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଛଅ ଦଫା ଦାବିନେଇ ଗଣଧାରଣା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି. ଏଥିରେ ବଡମ୍ବା ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଯୋଗଦାନ କରିଛନ୍ତି, ଗଣଧାରଣାକୁ ବଡମ୍ବା ବ୍ଲକର ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ର କର୍ମକର୍ତ୍ତା…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories