ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପରଂପରା ମୁତାବକ ସୁନା କୁରାଢ଼ିରେ କାଠ ଛେଦନ ସହ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରଥ ନିର୍ମାଣ

admin | April 26, 2020 | 37 views |0 | Exclusive

ପୁରୀ: ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପରଂପରା ମୁତାବକ ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟ ତିଥିରେ ଆଜି ସୁନା କୁରାଢ଼ିରେ କାଠ ଛେଦନ ସହ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଏହି ପାରଂପରିକ କାର୍ଯ୍ୟ ରଥଖଳାରେ କରା ନଯାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆଜ୍ଞାମାଳ ଆସିବା ପରେ ରଥକାଠ ଉପରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ବନଯୋଗ ବିଧିରେ ହୋମଯଜ୍ଞ କରାଯାଇଥିଲା । ଜଗତଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପରାମର୍ଶକ୍ରମେ ତଥା ଏହି ନୀତି ସହ ଜଡ଼ିତ ସେବାୟତମାନଙ୍କ ସହମତିରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବେଢ଼ାରେ ଥିବା ଚାହାଣୀ ମଣ୍ଡପ ଓ ସ୍ନାମମଣ୍ଡପ ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଯଜ୍ଞକାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ।ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପୁରୋହିତ ମାନେ ସୁନା କୁରାଢ଼ିରେ ତିନିଟ କାଠକୁ ଚୋଟ ମାରି ରଥ ନିର୍ମାଣ କାମ ଅନୁକୁଳ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାମାନେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ଠାରୁ ବରଣ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଶାଢ଼ି ବାନ୍ଧିଥିଲେ । ପରେ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

Share this
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Related Posts

ବଡମ୍ବା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଛଅ ଦଫା ଦାବି…

Udaya_Labanya | October 5, 2020 | 125 views | 0

. ବଡମ୍ବା(ଉଲାପ୍ର) ବଡମ୍ବା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଚିନ୍ମୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଛଅ ଦଫା ଦାବିନେଇ ଗଣଧାରଣା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି. ଏଥିରେ ବଡମ୍ବା ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଯୋଗଦାନ କରିଛନ୍ତି, ଗଣଧାରଣାକୁ ବଡମ୍ବା ବ୍ଲକର ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ର କର୍ମକର୍ତ୍ତା…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories