ଆଗକୁ ବର୍ଷା ଆସୁଛି, ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ

Udaya_Labanya | July 8, 2021 | 20 views |0 | Breaking News


୪୨୧ଗାଁ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଛିନ୍ନ ଆଶଙ୍କା
ଫୁଲବାଣୀ- (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ)
ଏବେ ବର୍ଷାଦିନ ଆସିଲାଣି। ଆଗକୁ ଜୋରରେ ଛେଚି ବ।ଏ ପଟେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର ୧୨ଟି ବ୍ଲକର ୧୭୧ଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୫ ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଛୋଟବଡ଼ ଗ୍ରାମ ରହିଛି ।
ସେ ମଧ୍ୟ ରୁ କୁ ଆଡେ ୪୨୧ଗ୍ରାମକୁରାସ୍ତା ନାହିଁ। ଲୋକେ ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ ନଦୀ ନାଳ ଡେଇଁ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଜୀବନକୁ ବାଜୀ ଲଗାଇ ଚାଲିଚାଲି ଯିବା ଆସିବା କରୁଛନ୍ତି । ଗାଡି ମଟର ଯିବା ସାତ ସପନ,Iଖରାଦିନରେ କେମିତି କଣ ଚଳିଯାଉଛି, ବର୍ଷା ଆସିଲେ କଥା ସରିଲା I ପାହାଡ଼ିଆ ନଦୀ ନାଳରେ ବନ୍ୟା ପାଣି ମାଡିଆସିଲେ ଏ ସବୁ ରାସ୍ତା ବିଛିନ୍ନ ହୋଇ ଯାଉଛି । ଫଳରେ ଜିଲ୍ଲାର ୪୨୧ଗ୍ରାମର ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ
ବିଛିନ୍ନ ହୋଇ ଯିବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।
ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶପାଇଁ ସିଏଫସି ଓ ଏସଏଫସିରେ କୋଟି କୋଟି ଟ ଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଦେଉଛନ୍ତି ସତ ହେଲେ ଏଥିରୁ ସିଂହଭାଗ ଅର୍ଥ ନେତା ଓ ଅଫିସର ମାନଙ୍କ ପକେଟକୁ ଚାଲିଯାଉଥିବା ଫଳରେ ଏମାନେ ସ୍ଵାଧୀନତାର ୭୪ ବର୍ଷ ପରେ ବି ମୌଳିକ ସୁବି ଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାପ୍ରକାରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ବ୍ଳକର ସର୍ବାଧୀକ ୫୭ଟି ଗ୍ରାମ ଥିବା ବେଳେ. ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ୪୨.କୋଟଗଡ ୪୧.ବାଲିଗୁଡ଼ା ୩୪, ଫିରିଙ୍ଗିଆ ୫୨.କନୂଆଗାଁ ୨୫, ଟିକାବାଲି ୨୭, ଖଜୁରୀପଡ଼ା ୩୨.ଚକ। ପାଦ ୨୭.ଜି.ଉଦୟଗିରି ୨୪, ରାଇକିଆ ୨୮,ଓ ଫୁଲବାଣୀବ୍ଲକ୍ର ୧୧ଟି ଗ୍ରାମ ରହିଛି ।
ସରକାର ଉପାନ୍ତ ଯୋଜନା ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଜୁ ପକ୍କା ରାସ୍ତା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଡକ ଯୋଜନା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତୀସଡକ ଯୋଜନା ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନା, ଆଦି କାହିଁ କେତେ ଯୋଜନାକରି ଛନ୍ତି ହେଲେ ଏ ସବୁ ଯୋଜନା କାଗଜ କଲମରେ ସିମିତ ରହିଥିବାରୁ ଲୋକେ ଏହା ର ସୁଫଳ ପାଉନାହ।ନ୍ତି।
ଏପଟେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରିଙ୍କୁ ପଚା ରିଲେ ଅର୍ଥ ଅନୁଦାନ ଅନୁଦାନକୁ ଦେଖି ପ୍ରର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ରାସ୍ତା କରାଯାଉଥିବା କଥା କହିଛନ୍ତି। ହେଲେ କେବେ ସବୁ ଗ୍ରାମକୁ ସ୍ଥାୟି ରାସ୍ତା ହେବ ଲୋକେ ଗମନାଗମନର ସୁବିଧା ପାଇବେ ତାହା ଦେଖିବା ର କଥା।
,

Share this
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Related Posts

କଟକରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ

Udaya_Labanya | October 2, 2022 | 30 views |0

କଟକ (ଉଲାପ୍ର) ପବିତ୍ର ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତି ଅବସରରେ ଶିବସେନାର ପୂର୍ବତନ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ବର୍ଗତ ରାମବିଳାଶ ଶର୍ମା ସେବା ସ୍ମୃତି ସାଂସଦ ତରଫରୁ, ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷା ଠାରେ ଏକ ସ୍ମୃତି ସଭାର…

ଜିଲ୍ଲା ଲିଗାଲ ଏଡ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

Udaya_Labanya | October 1, 2022 | 8 views | 0

ଫୁଲବାଣୀ (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ )ଶନିବାର ଫୁଲବାଣୀ ବ୍ଳକ ର ସା୍ର୍ତା ଗୁଡା‌ ଠାରେ ଥିବା ‌ ଆଇ ଆଇ ସି ଭିଲେଜ ଵୃଦ୍ଧାଶ୍ରମ ରେ ଆଇନ୍ ସହାୟତା ପ୍ରାଧିକରଣ ତରଫରୁ ଏକ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ର…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories