ମୁକୁଲିଙ୍ଗିଆ କୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବୀ

Udaya_Labanya | July 14, 2021 | 54 views |0 | Breaking News


ଫୁଲ ବାଣୀ-( ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ) ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ମନୋରମ ପରିବେଶ ଆଉ ତା ସାଙ୍ଗକୁ ଧାଡିକି ଧାଡି ପର୍ବତମାଳା ନ ଏତେ ଯେ ମନେଲେ । ଭା ଯେ କେହି ବି ବାନ୍ଧି ହୋଇ ରହିଯିବ କିଛି ମୁହୁର୍ତ୍ତ ପାଇଁ, I
ନିଳ ଆକାଶର ଦୃଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ। ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲାଏଭଳି ଏକ ସ୍ଥାନ ର ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ । ଏହା ର ଦୃଶ୍ୟ ଓ ଫଟୋଚିତ୍ର ମୋବାଇଲରୁ ମୋବାଇଲ ଘୁରି ବୁଲିବା ପରେ ସେଠାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଶହ ଶହ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟିଛି । କିଏ କିଛି ସମୟ ସାଙ୍ଗସାଥି ମେଳରେ ସମୟ ବିତାଉଛି ତ ଆଉ କିଏ ପରିବାର ସହ । ଯୁବକ ଯୁବତୀମାନେ ସେଲଫିନେବା ପାଇଁ ପରସ୍ପର ଭିତରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରୁଛନ୍ତି । କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଜି.ଉଦୟଗିରି ସହରଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୦/୧୨ କିମି ଦୁରରେ ଏହି ପାହାଡ଼ ଅବସ୍ଥିତ। । ସେଠାକୁ ଯିବାକୁ ପାଖାପାଖି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ରହିଛି । ଆଉ ମାତ୍ର ୫୦୦ ମିଟର ରାସ୍ତା ଚାଲିବାକୁ ପଡୁଛି ।
ତେବେ ପ୍ରାକୃତିକ ମନୋରମ ପରିବେଶ ରେ ଥିବା ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ପର୍ଯଟନ ସ୍ଥଳୀର ମାନ୍ୟତା ଦେଇ ଏହାର ବିକାଶ କରାଗଲେ ଜିଲ୍ଲା, ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତେ ଓ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶସମ୍ଭବ ହୁଅନ୍ତା ବୋଲିବରୀଷ୍ଟ ସାମ୍ବାଦିକ ଶିଶିର ପଟ୍ଟନ।ୟ କ, ସମାଜସେବୀ ମହମଦଜିଆ ଉଦ୍ଦିନ, ରଞ୍ଜୟନା ଏକ, ପ୍ରମୁଖ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।ସେଠାକୁ ଯିବା ଲାଗି ସ୍ଥାୟୀ ରାସ୍ତା, ପାନୀୟ ଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବିଦ୍ୟୁତକରଣ,ବସିବା ଲାଗି 6 ବଞ୍ଚ ବ୍ୟବସ୍ଥ। ଓ ରହିବାଲାଗି କଟେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଗଲେ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ ବୋଲି ସମାଜସେବୀ ତଥା ଆଇନଜିବୀ ବୁଲିୟନ ନାଏକ କହିଛନ୍ତି ।
ସେହିପରି ଏଠାରୁ ୮ କିମି ଦୁରରେ ଥିବା ରାଜା ଗାଡ଼ା ଜଳ ପ୍ରପାତ ରହିଛି । ଏହାର ମ୍ଧ୍ଯ ଭିଭିଭୂମୀର ବିକାଶ କରା ଗଲେ ରାଜ୍ୟମାନଚିତ୍ରରେ ଜିଉ ଦୟ ରିରି ନାମ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରନ୍ତ । ଓଅଞ୍ଚଳର ସାମାଜିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ବୁଲିୟନନ। ଏକ କହିଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜ୍ୟପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ଏହି ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି କେବେ ପଡୁଛି ତା ଦେଖିବାର କଥା।

Share this

Related Posts

ବୋଲେରୋ ପିକ୍ ଅପ୍ ଓ ମୋଟରସାଇକେଲ ସହ…

Udaya_Labanya | June 9, 2023 | 4 views |0

(ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ପୋଲିସକୁ ମିଳିଛି ପୁଣି ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା । ବେଆଇନ୍ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସ୍ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ । ଗୋଟିଏ ବୋଲେରୋ ପିକ୍ ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ମୋଟରସାଇକେଲ…

କଳିଙ୍ଗ ଆଦର୍ଶ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପ୍ରକୃତି ମିତ୍ର…

Udaya_Labanya | June 8, 2023 | 8 views | 0

ବାଲିଗୁଡା,(ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଗୁଡା ଉପଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଇକିଆ ବ୍ଲକରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କଳିଙ୍ଗ ଆଦର୍ଶ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ କୁ ପ୍ରକୃତି ମିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି l ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories