ରାଇକିଆ ଶୁଗଡ଼ବାଡି ପଞ୍ଚାୟତରେ ମନରେଗା କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଜବକାର୍ଡରେ ଜାଲି ଆତି ଅଭିଯୋଗ, ତଦନ୍ତ ଦାବୀ

Udaya_Labanya | July 19, 2021 | 74 views |0 | Breaking News


ଫୁଲ ବାଣୀ- (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ)
ବିଶେଷ କରି କାମଧ ନ୍ଦା ପାଉ ନ ଥିବା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଗରୀବ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ଜବକାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ଅନ୍ତତଃ ବର୍ଷକୁ ଶହେ ଦିନର ମଜୁରୀ ଯୋଗାଇଦେବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର କେତେକ ବ୍ଳକରେ ଏହି ନିୟମକୁ ଫୁ କରି କାମ ନ କରିଥିବା ଅବା ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜବକାର୍ଡ଼ ହିତାଧିକାରିଙ୍କ ନାମରେ ମଜୁରୀ ଟଙ୍କା ପଇଠକରିହଡପକରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ସେହିପରି ଜଣେ ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମରେ ଏକାଧିକ ଜବକାର୍ଡ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏ ସବୁ ଜାଲିଆତି କୁ ଆଡେ ପଞ୍ଚାୟତର ଜିଆର ଏସ ଓ ପଞ୍ଚାୟତକାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜ୍ଞାତସାରରେ ହେଉଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ।
ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ରାଇକିଆ ବ୍ଳକ ଶୁଗଡ଼ବାଡି ଓ ଗୁମା ମାହା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ।
ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗୁମା ମହା ପଞ୍ଚାୟତର କିଲା ମହା ଗ୍ରାମର ରମାକାନ୍ତ ପରୀଚ୍ଛାପିତା ମିଖାଇଲ ପରିଛା ଙ୍କ ନାମରେ ଜବକାର୍ଡ ନମ୍ବର ୯୪୭୩-A ଥିବା ବେଳେ ରମାକାନ୍ତ ପରୀଛା ପିତା-ମିଖାଇଲ ପରୀଛା ଗ୍ରାମ ଡ଼ବାରୀ ଜବକାର୍ଡ଼ ନମ୍ବର-୧୫୮୮୩ରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଜବକାର୍ଡ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ରମାକାନ୍ତ ପରୀଚ୍ଛା ଗ୍ରାମ ସୁଗଡ଼ ବା ଡି ଜବକାର୍ଡ ନମ୍ବର ୧୨୫୮୯୪୩ରେ ଆଉ ଏକ ଜବକାର୍ଡ ରହିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଶଗଡ଼ ବା ଡି ର ଜିଆର ଏସଙ୍କ ମା ଆଗାତ।ପରୀଛା ସ୍ୱାମୀ ସୁଦୟ ଙ୍କ ନାମରେ ଗୁମା ମାହ।ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜବକାର୍ଡ ରହିଛି । ଯାହାର ନମ୍ବର ୮୬୧୨-ସି। ସେହିପରି ଶୁଗଡବାଡି ପଞ୍ଚାୟତରେ ମଧ୍ଯ ଆଗାତା ପରୀଚ୍ଛା ସ୍ଵାମୀ ସୁଦୟ,ନାମରେ ଜବକାର୍ଡ ନମ୍ବର ୧୨୫୮୯୪୩ ରହିଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଆଗାତାଙ୍କ ସ୍ଵାମୀ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ଆଗା ତା ଙ୍କୁ କୁଆଡ଼େ ପେନସେନ ବି ମିଳୁଛି ।
ଏପରି ସ୍ଥଳେ ସେ କାମ କରୁ ନ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଜବକାର୍ଡରେ ଜାଲିଆତି କରି କାମ କରୁଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇ ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତୀ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଆଗାତ। କୁ ଆଡ଼େ ଜିଆ ର ଏସ ଙ୍କ ମା ବୋଲି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ରମାକାନ୍ତ ତାଙ୍କର ସଂପର୍କୀୟ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି । ହେଲେ କେତେବର୍ଷ ହେଲାଣି ଏଭଳି ଚାଲିଛି ଓ କେତେ ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତୀ କରାଯାଇଛି ତ।ର ତଦନ୍ତ କରି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସହ ଏଥିରେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଚାକିରିରୁ ବହିଷ୍କୃତ କରିବାପାଇଁ ଦାବୀ ହେଉଛି ।
ସେହିପରି ଏ ସବୁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ମନରେଗାକାମରେ ଜବକାର୍ଡ଼ ଧାରିଙ୍କୁ କାମରେ ଲଗାଇ ଜେସିବି ମେସିନ ଦ୍ଵାରା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଦୃଢ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। । ଏନେଇ ଆମେ ସମ୍ପୂକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଓରାଇକିଆ ବିଡିଓ ଙ୍କୁ ଯୋଗା ଯୋଗ କରିଥିଲେ ମ ଧ୍ଯ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନ ଥିଲା

.

Share this
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Related Posts

ମୁଣ୍ଡାଗାଁ ରେ ବଜ୍ରପାତ, ୩ ଛାତ୍ର ଗୁରୁତର

Udaya_Labanya | October 6, 2022 | 3 views |0

ଫୁଲବାଣୀ (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ )ବୁଧବାର କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ଚକାପାଦ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୁଣ୍ଡାଗାଁ ଅଂଚଳ ର ୩ ଜଣ ଛାତ୍ର ମୋବାଇଲ ଇଣ୍ଟର୍ନେଟ ଦେଖିବାପାଇଁ ମୁଣ୍ଡାଗାଁ ପାହାଡ଼ କୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟା ରେ ହଟାତ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା ଫଳରେ ୩…

ବିଜୟ ନାୟକ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ

Udaya_Labanya | October 6, 2022 | 2 views | 0

ଫୁଲବାଣୀ (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ )ରାଜ୍ୟ ରେ ବିଯୁଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସାଙ୍ଗଠନିକ ଜିଲ୍ଲା ରେ ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି lଏହି ପ୍ରରିପେକ୍ଷୀରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ବିଜେଡିନେତା ବିଜୟ ନାୟକ ଙ୍କୁ ଦଳ ନୂତନ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories