ରାସ୍ତା ମରାମତି କାମ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ, ପିସି ନେଇ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଚୁପ

Udaya_Labanya | July 26, 2021 | 19 views |0 | Breaking News


ଫୁଲ ବାଣୀ- (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ) ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କଗମନାଗମନ ପାଇଁ କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରି ପିଚୁରାସ୍ତ । ନିର୍ମ ।ଣ କରୁଛନ୍ତି ହେଲେ ଠିକାଦାରମାନେ ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ କରିବା ଫଳରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ର କେଇଟା ମ।ସ ପରେ ପିଚୁ ଉଠିଯାଇ ରାସ୍ତାଗୁଡିକ ଖାଲ ଖମାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଯାଉଛି । ଏପଟେ ରାସ୍ତାଗୁଡିକର ମରାମତି ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ୫ ବର୍ଷ ଯାଏ ଠିକାଦାର କରିବା ନିୟମ ରହିଛି । ଆଉ ମରାମତି କଲେ ମରାମତି ୨୪ଘଣ୍ଟାନପୁରୁଣୁ ଉଠି ଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ପକନା ଗାଁ ଛକରୁ ବଲ ସକୁମ୍ଫାବାରିକୁମ୍ଫା ଦେଇ ବାର ପୋଲିଆ ଛକ ରାସ୍ତାକାମରେ।
ଏହି ରାସ୍ତାଟିଏକ ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକରୁଛି। ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିଦିନ ଶହ ଶହ ଗାଡିମଟର ଯାଆ ସ କରୁଛି ।
ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର, ବାଲିଗୁଡ଼ା ଯିବା ଗାଡି ମଟର ଟ୍ରକ ଆଦିପାଖ ପଡୁଥବାରୁ ଏହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । ଏଣୁ ଏହି ରାସ୍ତାର ଡିମାଣ୍ଡ ରହିଛି । ଏସ ଡି ପିସି ଯୋଜନାରେ ଅଧିକା ଖର୍ଚ କରାଯାଇ ଉନ୍ନତମାନର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା କୁ ଆଡେ । ହେଲେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ସରିବାର ବର୍ଷ ୩ଟାନିଯାଉଣୁ ମରାମତି ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଛି । ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଠିକାଦାରଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକ । ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ପିସି ନେଇ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଚୁପ ।
କେବଳ ଏହି ଗୋଟିଏ ରାସ୍ତା ନୁହେଁ ଏହି ବ୍ଳକରେ ଏବେ ଏସ ଆର ବା ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ମରାମତି ଅର୍ଥରେ ରାସ୍ତା ମରାମତି ସବୁ ଉପର ଠାଉରିଆ ଭାବେ ନାମକୁ ମାତ୍ର କରାଯ।ଇ ଅର୍ଥ ହେରେଫେରେ କରାଯାଉଥିବ।ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।
ଏନେଇ ଗ୍ରାମ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗର ଖଜୁରୀପଡ଼ା ବ୍ଳକ ଦାୟୀତ୍ଵରେ ଥିବା ଯନ୍ତ୍ରୀ ଇଂ ମାନସ ବେହେରାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ସେ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ନେଇ ରାସ୍ତା ମରାମତି ଯେପରି ଠିକ ଭାବେ ହେବ ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟିଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ହେଲେ ରାସ୍ତାମରାମତି ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ନାରେ ଖଜୁରିପଡ଼ା ବ୍ଳକରେଚାଲିଥିବା ଦୁର୍ନିତି ଓ ଅନିୟମିତତାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଦାବୀ ହେଉଛି ।

Share this
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Related Posts

କଟକରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ

Udaya_Labanya | October 2, 2022 | 22 views |0

କଟକ (ଉଲାପ୍ର) ପବିତ୍ର ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତି ଅବସରରେ ଶିବସେନାର ପୂର୍ବତନ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ବର୍ଗତ ରାମବିଳାଶ ଶର୍ମା ସେବା ସ୍ମୃତି ସାଂସଦ ତରଫରୁ, ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷା ଠାରେ ଏକ ସ୍ମୃତି ସଭାର…

ଜିଲ୍ଲା ଲିଗାଲ ଏଡ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

Udaya_Labanya | October 1, 2022 | 8 views | 0

ଫୁଲବାଣୀ (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ )ଶନିବାର ଫୁଲବାଣୀ ବ୍ଳକ ର ସା୍ର୍ତା ଗୁଡା‌ ଠାରେ ଥିବା ‌ ଆଇ ଆଇ ସି ଭିଲେଜ ଵୃଦ୍ଧାଶ୍ରମ ରେ ଆଇନ୍ ସହାୟତା ପ୍ରାଧିକରଣ ତରଫରୁ ଏକ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ର…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories