ଜାଗ୍ରତ କନ୍ଧମାଳ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ଙ୍କ ସମ୍ଭିଧାନିକ ଅଧିକାର ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର

Udaya_Labanya | November 14, 2021 | 19 views |0 | Breaking News

ଫୁଲବାଣୀ
(ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ )

ରବିବାର ଜାଗ୍ରତ କନ୍ଧମାଳ ଓଡ଼ିଶା ତରଫରୁ ମା ମଙ୍ଗଳା କଲ୍ୟାଣୀ ମଣ୍ଡପ ସାରଙ୍ଗଡ ଠାରେ ପଛୁଆ ବର୍ଗ (OBC) ମାନଙ୍କ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର କୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୂଖ୍ୟ ଅତିଥି ଜାଗ୍ରତ କନ୍ଧମାଳର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା , ଆଇନ ଯିବି ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ବେହେରା , ସହ ସଂପାଦକ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଉପଦେଷ୍ଟା ଅଙ୍ଗଦ କହଁର, ପୂଜାରୀ ଖଣ୍ଡାୟତ ର ସଭାପତି ଶ୍ୱେତ ବାନ ପୂଜାରୀ, ତୈଳ ସମାଜର ସଭାପତି ଗଙ୍ଗାଧର ପୃଷ୍ଟି , କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ମାଝି, ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ର ସଭାପତି ଏବଂ ସଂପାଦକ ମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ମାଝି ସଭା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଆଇନ ଯିବି ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ବେହେରା OBC ମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଓ ହକ୍ ଦାବି ବିଷୟର ପୁଙ୍ଖନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ। ୧- 1931ମସିହା ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ଗଣନା ବାଉନ % ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷା, ନିଯୁକ୍ତି ଓ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂରକ୍ଷଣ ।୨- ସମ୍ବିଧାନ ଧାରା 330 ଓ 332 ଅନୁଯାୟୀ ସଂସଦ ଓ ବିଧାନ ସଭା ରେ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ୩- ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତେକ ବ୍ଲକ୍ ରେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଛାତ୍ର ବାସ , ଓ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ ।୪- ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ନିମନ୍ତେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଟ, ଭୂମି ହିନ ପତିବରା ଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ଏକର ଜମି ।୫- ସଂଖ୍ୟା ଅନୁପାତ ରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ରେ ସାମିଲ ।୬- ସମ୍ବିଧାନ ଧାରା 340 ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କାରୀ କରାଯିବା କୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଗଲା । ଏବଂ ସମସ୍ତ ସଦ୍ୟସ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥଲେ। ଶେଷରେ ସ ହ ସଂପାଦକ ଧନ୍ୟବାଦ୍ ଅର୍ପଣ କରିଥଲେ।

Share this
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Related Posts

ଓଡିଶା ନାଟ୍ୟସଂଘ ର ୩୫ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା…

Udaya_Labanya | September 27, 2022 | 7 views |0

ଫୁଲବାଣୀ (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ ସୋମବାର ଫୁଲବାଣୀ ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ଠାରେ ଜିଲାର ଅଗ୍ରଣୀକଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଷ୍ଠାନ ବନାନୀ କଳା ସଙ୍ଗମ ପକ୍ଷରୁ ଓଡିଶା ନାଟ୍ୟ ସଙ୍ଘ ର ୩୫ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଥିଲା lଏହି ଅବସର ରେ…

ଅସହାୟ ରଂଜିତ ଙ୍କୁ ଆବାସ ଘର ମିଳିବ…

Udaya_Labanya | September 27, 2022 | 6 views | 0

ଫୁଲବାଣୀ (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ )କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ଫୁଲବାଣୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତଵିଶିପଡା ପଂଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଶୀରିସହି ଗ୍ରାମର ରଂଜିତ କୁମାର ବେହେରା lଝାଟିମାଟି କୁଡ଼ିଆ ଘରେ ପଲିଥିନ ପକାଇ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରହି ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories