କନ୍ଧମାଳ ରେ ଫାଇଲେରିଆ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ର ପ୍ରୟାସ

Udaya_Labanya | March 2, 2022 | 32 views |0 | Breaking News


ଫୁଲବାଣୀ (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ )
କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ରେ ଫାଇଲେରିଆ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି l
କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ର ବିଭି ନ୍ନ ବ୍ଲକ କୁ ଯାଇ ଔଷଧ ବିତରଣ କରାଯା ଉଥିବା କଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗପକ୍ଷରୁ ଫୁଲବାଣୀ ର ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଳୟ ର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ରେ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଡା. ମନୋଜ ଉପାଧ୍ୟା ୟ କହିଛନ୍ତି l କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର ତୁମୁଡ଼ିବନ୍ଧ, ରାଇକିଆ ଓଜି. ଉଦୟଗିରି ରେ ଚଉଦ ଜଣ ଟି ଫାଇଲେରିଆ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ l ସେଇ ରୋଗୀ ମାନ ଙ୍କୁ ମାଗଣା ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦ୍ରୁଷ୍ଟି ରଖାଯାଇଥିଲା l ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଫଳରେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବେ ଭଲ ଅଛନ୍ତି l କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ର ୧୨ ଟି ବ୍ଲକ ର ଚାରିଶହ ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସବୁ ନେଗେଟିଭ୍ ଆସିଥିବା ସି ଡ଼ିଏମ ଓ କହିଛନ୍ତି l ଫାଇଲେରିଆ ମୂଳ ପୋଛ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି l ତେଣୁ ଚଳିତ ମାସ 16ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କୁ ଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଔଷଧ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି l ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ରେ ପୋଗ୍ରାମ ମ୍ୟାନେଜର, ମାନରଞ୍ଜନ ସାହୁ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ର ଜେନେରାଲ କୋଡ଼ିନେଟର ଡଃ. ସମ୍ବିତ ପ୍ରଧାନ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ସମ୍ମିଳନୀରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ
ଡା. ମ ନୋ ଜ କୁମାର ଉପାଧ୍ୟାୟ ଙ୍କ ସମେତ ବହୁବରିଷ୍ଠ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ l

Share this
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Related Posts

କଟକରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ

Udaya_Labanya | October 2, 2022 | 30 views |0

କଟକ (ଉଲାପ୍ର) ପବିତ୍ର ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତି ଅବସରରେ ଶିବସେନାର ପୂର୍ବତନ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ବର୍ଗତ ରାମବିଳାଶ ଶର୍ମା ସେବା ସ୍ମୃତି ସାଂସଦ ତରଫରୁ, ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷା ଠାରେ ଏକ ସ୍ମୃତି ସଭାର…

ଜିଲ୍ଲା ଲିଗାଲ ଏଡ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

Udaya_Labanya | October 1, 2022 | 8 views | 0

ଫୁଲବାଣୀ (ସୁନୀଲ ପଟନାୟକ )ଶନିବାର ଫୁଲବାଣୀ ବ୍ଳକ ର ସା୍ର୍ତା ଗୁଡା‌ ଠାରେ ଥିବା ‌ ଆଇ ଆଇ ସି ଭିଲେଜ ଵୃଦ୍ଧାଶ୍ରମ ରେ ଆଇନ୍ ସହାୟତା ପ୍ରାଧିକରଣ ତରଫରୁ ଏକ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ର…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories